MV2
 
Acum este 28 Mar 2024, 15:58

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Locuri bune de pescuit ?
MesajScris: 14 Mar 2011, 19:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 20:02
Mesaje: 13
Nu e vb de bani in a planta cu navomodelul, e vorba de placerea de a pescui , de a-i da si crapului o sansa. Recunosc , nu prea agreez eu pescarii care planteaza , mai ales cand e vb de locuri unde ajungi aruncand din mana. Eu sincer nu vad rostul navoului decat atunci cand vrei sa le plantezi la 200 , 300 de metrii. Sa lasam asta deoparte , avem conceptii diferite. Locuri bune de pescuit acum sunt cele 2 de la cabana paznicilor si ultimele 2 dinspre padure . Cele de la cabana paznicilor tin peste mai tot timpul anului , iar ultimele 2 sunt bune datorita faptului ca prinzi tot ce este in dreapta si apa este mica , se incalzeste repede. Asta s-a dovedit si la primele partide de anul acesta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Locuri bune de pescuit ?
MesajScris: 15 Mar 2011, 08:46 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2011, 11:12
Mesaje: 9
Localitate: Pitesti
M-am referit la faptul ca una este sa stai sa-l vezi daca iese la suprafata apei, sa stai sa-l cauti, si alta este sa asezi sonarul pe barcuta, sa vezi bancurile de pesti si sa dai drumul la cuva cu momeala direct deasupra lor......Ala nu mai este pescuit, este "vinatoare" si nu mai ai ca pescar aceleasi satisfactii, iti ramine decit dril-ul.....Alta poveste este cu cei care nu au decat barcuta, si panteaza fara sonar. Dar asta imlica o alta dicutie, legata de timpul pe care-l are fiecare ptr a sta pe balta, si de altele. Oricum , iti multumesc pentru pontul cu zonele fierbinti... :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Locuri bune de pescuit ?
MesajScris: 15 Mar 2011, 10:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mar 2011, 01:20
Mesaje: 14
Hai sa iti spun cum este cu sonarul ca se vede ca nu ai folosit asa ceva
Nu dai drumu la mincare unde este pestele si el hap, astea sunt povesti sonarul iti arata ca este animatie cu peste dar nici decum ca acolo se afla cel de 25 de kg .
Sonarul este mai des folosit in alte scopuri care iti arata ce este pe fundul lacului si agataturile dar in privinta pestelui te inseli.
Am plantat eu de N ori pe bancuri de peste si ciuciu , deci este verificat sonarul nu e folosit sa iti arate unde este cel de 25 de kg si tu ii pui mincarea la mustati si el hap, total exclusa treaba asta .
Si de ce s-ar numii vinatoare la cei care planteaza ? Daca omul nu ia nici un peste ce inseamna ? Insemna ca omul traieste momentul intepaturii si a drilului in rest pestele e liber se intoarce inapoi in mediul lui , deci e mai recomandat sa imi cumpar 1 lanseta de 1500 de eu si sa nu prind nimic sau sa imi iau un vaporas si sa plantez si sa ma distrez , care ar fi mai buna varianta?
Eu am optat pt vaporas mai ales ca am probleme cu coloana si nu pot arunca fiindca smucitura la aruncare imi face foarte rau , asa pun ceva mincare in barcuta si ii dau drumu unde cred ca va fi norocul , asta sa insemne vinatoare>
?
Deci si intr-un caz si in altul tot NOROC se cheama.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Locuri bune de pescuit ?
MesajScris: 15 Mar 2011, 16:52 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2011, 11:12
Mesaje: 9
Localitate: Pitesti
Nu vorbeam de cazul tau medical, imi pare rau de problema ta. Acum ref la sonar, eu personal nu-mi doresc, si nu sunt snob cind spun asta. Am puterea financiara necesara,dar repet nu mai este pescuit. Primele sonare au fost facute sa vina in sprijinul pescarului cu o cartografiere corecta a solului, cu acelea sunt de acord, acum au evoluat foarte mult, mai avem putin si ne afiseaza si speciile de peste, la figurat bineinteles :lol: . Eu nu am scris nicaieri ca un sonar iti arata greutatea pestelui de 25 kg, asta ai interpretat tu :evil: , cu toate ca sunt sonare performante care iti arata bancul, si ca in cadrul lui sunt marimi diferite de pesti, ele insemnand greutati diferite ale acestora, trebuie doar sa interpretezi corect informatiile afisate. Cei care pescuiesc cu barcuta au avataje fata de cei care dau din mina, asta este clar ptr toata lumea. Si sa nu-mi spui ca ai prins mai mult peste inainte de a folosii barcuta, ca nu crede nimeni asa ceva. Am spus ca este "vinatoare' ptr ca in opinia mea asa este, lasi momeala deasupra lor ai sanse 50% sa prinzi, ca nu au mincat ei momeala ta atunci, asta tine de altceva, sunt foarte multe de discutat pe tema acesta. Faptul ca pestii se intorc in apa nu este relevant, conteaza cum sunt prinsi! La fel de bine poti sa dai intr-un acvariul la REAL sau CARREFOUR. Aste este parerea mea despre pescarii care se lauda cu mari capturi si au folosit sonarul, nu am nimik cu cei care folosesc doar barcuta. Cat despre NOROC, intreaba marii pescari din componenta loturilor nationale de crap (nu dam nume) cat este noroc si cit este IHTIOLOGIE , si te asigur ca o sa inclini balanta in favoarea stiintei si a experientei/ :lol:
Te salut si fire intinse


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL - Translation/Traducere: phpBB România