MV2
 
Acum este 19 Mar 2024, 06:48

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Carlige cu microspin
MesajScris: 18 Iun 2012, 12:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Ian 2012, 13:07
Mesaje: 24
Pescuiesc aproape exclusiv in sisemul C&R cam de doua ori pe saptamana. Impresionat de numeroasele rani facute pestilor care au "vizitat malul", la care de multe ori am contribuit si eu cu ocazia eliberarilor, am cautat o solutie care sa produca mai putine neajunsuri. Asa am dat peste carligele cu microspin. Le-am implementat in monturi si parca as fi descoperit apa calda. Satisfactia a fost imensa. Avantaje: intepare mai rapida, eliberare mai rapida a capturilor si, nu in ultimul rand, rani cu mult mai reduse provocate pestilor. Dezavantaje: niciunul. Numarul rateurilor raportat la cel al capturilor nu a fost mai mare ca de obicei. Imi pare rau ca nu le-am utilizat si mai inainte. Asta pentru ca nu stiam depre ele. Si poate ca mai sunt si alti pescari care nu au cunostiinta de existenta acestora. Ca urmare, imi permit sa sugerez utilizarea acestui tip de carlige in locul celor normale pentru o protectie cat mai ridicata a pestilor in conditiile pastrarii acelorasi performante. Poate ca utilizarea acestor carlige cu microspin ar putea fi introdusa ca si norma impusa in regulamentul de pescuit al lacului. Dl administrator va analiza si va decide.
Nu ma adresez cu acest topic celor care deja folosesc acest tip de carlige (sau chiar fara spin) si pe care vreau sa-i asigur de tot respectul meu.

_________________
https://t.me/pump_upp


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carlige cu microspin
MesajScris: 26 Dec 2012, 11:10 
Neconectat

Membru din: 06 Feb 2011, 18:13
Mesaje: 11
Localitate: Bucuresti
De anul acesta folosec exclusiv carligele fara barbeta si ranile pestilor sunt mult mai mici. Am observat ca pe Moara Vlasiei sunt foarte multi pesti care poarta urmele unor rani destul mari cauzate de carlige. Poate ca ar fi bine sa se introduca in regulament folosirea carligelor fara barbeta sau cu microbarbeta. De asemenea avand in vedere ca media capturilor creste de la an la an cred ca pe pontoane ar trebui sa devina obligatorie folosirea saltelelor pe picioare iar pe mal folosirea unor saltele model foarte mare.

_________________
Cristian Stanoi
Prinde si elibereaza !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carlige cu microspin
MesajScris: 26 Dec 2012, 12:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Ian 2012, 13:07
Mesaje: 24
Si eu sustin introducerea in regulament a obligativitatii carligelor cu microspin. La urma urmei, unu sau doi pesti scapati in plus nu prea conteaza. La multi ani!

_________________
https://t.me/pump_upp


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL - Translation/Traducere: phpBB România