MV2
 
Acum este 19 Mar 2024, 15:59

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 22:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Nu stiam daca sa mai pun si poza asta sau nu.....dar daca as putea sa-i prind pe aia care au incercat sa braconeze nu stiu ce le-as face....si mai ales halul in care au legat bietul peste...asta avea 3kg.
L-am scos din apa ......si l-am eliberat...asa ca, in ziua aceea, am fost iertati si de pacate


Fişiere ataşate:
image016.jpg
image016.jpg [ 17.25 KiB | Vizualizat de 11768 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 23:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
ACEASTA POVESTE A FOST COPIATA DE PE SITE-UL "CRAPMANIA"



Povestea unei zile de pescuit pe MV2

Sunt nou pe forum, ma cheama Alin , nu sunt pescar desi pescuiesc de cand ma stiu.
Asa cum i-am promis patronului, sefului, paznicului (habar nu am cine era) am intrat sa fac reclama baltii Moara Vlasiei . Stati linistiti ca nu numai pozitiva.
Pe scurt am sa va spun povestea unei zile de pescuit.

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 23:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583

De balta asta mi-a spus un prieten si tot el mi-a explicat cum ajung la ea, din DN Pl-Bucuresti , la stanga, fix 13 KM.
Zis si facut, cum nu mai fusesem de mult timp la pescuit atat eu cat si sotia si baiatul meu, desi ador sa fac asta dar diversele probleme si alte ocupatii m-au oprit, am plecat cu noaptea-n cap , sa prindem loc bun pe balta. Noaptea-n cap inseamna ca m-am trezit la 3 (probabil de de emotie) si am plecat la 5.30.

Am ajuns la balta usor si conform instructiunilor primite de la amicul meu , de cum am intrat pe balta , m-am oprit dupa bariere . Doar ca amicul meu a uitat sa-mi zica 'Vezi ca sunt doua bariere si te opresti dupa urmatoarele si nu primele'.
Trag masina, scot sculele , nevastamea deja incepuse sa ma bata la cap ca da la pluta, fimiu la lanseta scurta de stiuca , scot bomba , cand apare paznicul.

-Ce faci domnule aici, nu ai voie aici ?!
-Ba am domnule ca aici , dupa bariera , a prins peste si prietenul meu .
-Nu e voie aici , poate dupa urmatoarea bariera , unde incepe locul de pescuit si este si paznicul care supravegheaza.

Am inceput sa pricep.

-Da cu bomba aia ce faci ?! zise omul impacientat
-Pescuiesc ! raspund eu nevinovat. (alte eroare de-a prietenului meu care a uitat sa-mi zica ca se da la un singur ac).

Si omul imi dadu un biletel , scris marunt de am inceput sa regret ca nu am ochelarii la mine, in ultimii 2 ani nu mai vad asa bine precum altadata. Dar..criza isi spune cuvantul si economia este buna, fie ea si la hartie.

Buchisesc acolo taxa C&R cat costa...da nu pricep pina nu-l intreb pe om ce inseamna C&R.
- Catch and Release - zise omul intr-o Engleza perfecta .

M-am luminat pe data si asa am ramas .
Mi-am dat seama ca am ajuns pe o balta unde se practica pescuitul sportiv. Nu m-a deranjat prea tare asta mai ales ca niciodata nu am avut trebuinta sa iau mai mult decat imi este necesar.

Asadar am decis sa ma conformez desi nevastamea bombanea , vazuse crapul cum sare la mal si a mirosit ea ca acolo era loc bun. Dar..daca nu-i voie nu-i voie.

Inghesui sculele in portbagaj , intorc masina si merg la locul indicat.
Ma pun langa o salcie plangatoare ca sa-mi tina putina umbra si ma apuca sa intind lanseletele.

Copilu si nevasta, hopa si ei, ca vor sa dea la pluta. Puteam sa zic nu mai ales ca dabea asteptau sa dea la peste ?
Doar ca, intr-o alta eroare, prietenul meu a omis sa ma anunte ca familia nu are voie sa pescuiasca nici macar bibani . Decat contra cost.
Asta statea scris puchinos si pe ravasul cu regulamentul dar cum eu nu prea mai vad asa bine ca in tinerete , am trecut cu vederea.

Acest lucru va fi insa subliniat de domnul cu taxa . Si sa te tii cearta cu nevasta , ca ea vrea la pluta, copilul vrea la pluta si el si omul vrea bani iar eu nu am luat bani de acasa si cum sa-i impac pe toti.
Nevstamea ca hai sa mergem la Tancabesti !
Mie nu-mi convenea ca deja era ora 7-8 si inca nu ma asezasem si asta deja ma enerva.
Domnul cu taxa nu ma lasa, totul era ca la nebuni.

Cum imi lipsea 100 mii vechi sa iau doua bilete , nu prea aveam nici de ales. Nevasta din cat de nerabdatoare era sa prinda carasul , s-a bosumflat si o jumate de zi nu a vrut sa coboare din masina.
Fimiu bombanea si el nemultumit.
Cel cu taxa era si el nemultumit .
Paznicul nemultumit ca i-am pricinuit necazuri.
Toata lumea era nemultumita.
Iar eu trebuia sa le rezolv pe toate.
Acu..inteleg eu cum e cu taxele astea ..e corect sa platesti ..da mai frate, cand vine omu cu copilul si nevasta (si poate proba asta cu buletinul) , pune mai frate o taxa de 100 mii pentru insotitor si lasa-l sa se joace cu o lanseta sau o pluta ca nu saraceste balta. Sau pune o taxa pe numarul de bete . Flexibilitate nu Rigiditate !
Nu e asa Domn Patron ?

In sfarsit ma aflu cu betele intinse .....si aventura incepe...


_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 23:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
..........si cum stateam eu cu cele 4 lansete intinse intr-o ordine logica in functie de cat de bune era ele (adica cele mai bune la indemana) , si nevastamea in masina ..imi treceau prin cap tot felul de idei, cum sa atrag crapul mai bine.

Trageam cu ochiu in stanga mea , doi Bucuresteni si 2 Brasoveni ..scule identice, senzori, carboane..minciog (sper ca asa se scrie) , mulinete babane, boabe, barca teleghidata .

In dreapta alt baiat cu boabe de porumb meseriase (ale mele erau cumparate din Kauflland) , senzori, carboane ...

Calculam diferentele , mi-am facut inventarul ... si nu prea erau in favoarea mea.
O lanseta de 4 m ..cu vraf subtire, inele metalice fara ceramica prinse de mine . Lanseta asta o am de la Bunicameu , Dumnezeu sa-l odihneasca. Sa fie 20 si de ani. A prins mult peste.
Alta de 6 metrii , Gipo , o am de cca 15 ani. A fost lanseta mea de baza , era flexibila si lunga. A scos ceva crap si somn in cei 15 anisori , dar nu mai mare de 6 poate maxim 7 kg.
Inca una din carbon 90%. Asa scria pe ea. pana sa apara carboanele pure eram incantat de ea si o socoteam cea mai tare din parcare .
Si ultima cumparata..o bijuterie din carbon, inaugurara acum un an la Cornesti pe un novac de cateva kile.

Nici la mulinete nu stateam bine si mi-am dat seamna ca e o diferenta intre butucul mic al mulinetelor mele si mulinetele babane ale celorlalti . Am primit si explicatia : firma da rezistenta iar butucul mare inghite 300 m fir si poti arunca departe.

...........



_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 23:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
..revin

deci...situatia se prezenta cam asa : nevastamea in masina , pe baiat l-am pacalit sa stea langa mine si i-am intins lanseta mica se stiuca , crapul nu voia sa traga .
Nu la noi.

Cei din stanga mea foloseau momitor (aruncau momeala cu o teava asa cum vazusem ca fac bastinasii in Australia) . Astfel puteau arunca cu plumb fara mamaliga , si aruncau departeeeeee ...
Daca incercam eu asta imi faceam lansetele zob.
Ceilalti trimeteau salupa plantatoare pana spre maul opus.

Ei prindeau crap. De 6, de 7 , chiar de 9 kg si ceva.
Eu nu. Si nici nici nevastamea in masina, nici fimiu la lanseta de stiuca (pe care curand am dat-o afara si i-am zis sa pazeasca una de-a mea).

Pe la jumatea zilei, dorinta sotiei de a prinde peste s-a dovedit mai puternica si i-am incredintat sa pazeasca o alta lanseta de-a mea. De aruncat oricum o aruncam eu , cand a aruncat ea , a incurcat pe toate celelalte 3.

La ora 15 , deja faceam socotelile ca mai sunt 3 ore si plecam. Incepusem sa ma resemnez .
Brasoveanul a scos un crap si cum amicul sau plecase , m-a rugat sa il ajut cu cantarul . Si cum nu aveam ce face, m-am dus fuga la altcineva de am luat cantar si i-am facut omului si poze.
Ca rasplata am primit 2 boilesuri , si-am mai gasit unul pe jos, probabil folosit.

Tehnica cu boiles am invatat-o repede si mi-a parut chiar mai misto decat cubuletele de mamaliga carora le duci grija ca pica din ac. Am bagat si boabe de porumb tot pe sgarciul elastic pentru boiles.
Bucurestenii au plecat si le-am cerut niste porumb . Poate e mai bun al lor decat cel de la Kaufalnd. Mi-au dat ..porumb uscat.
L-am intrebat de 3 ori :
- Sa dau la porumb uscat ?

Cred ca s-a enervat ca nu-l credeam ca a luat crapul la porumb uscat. Si nici acum nu-l cred.
Dar..ce pierdeam ? Asa ca am incercat si eu facind un sirag din porumb uscat prins de unicul ac (Doamne ! niciodata nu am dat cu un ac..dar..acum e criza...).

Doar ca toata ziua crapul m-a ocolit.
Sau eu l-am ocolit pe el.

Deci..la ora 16-17 am revenit din plimbare cu 3 boilesuri (diferite de ale mele) . 2 primite si 1 gasit.
Stiind ca sunt ultimile aruncari, am facut in asa fel incat am aruncat ceva mai departe . Nu cu mult dar se pare ca suficient.
..........

La primul boiles a dat pe lanseta avuta in grija de nevastamea.
Cind a intins-o , a ramas intinsa. Sotia a sarit ca fripta. Cind l-a luat a vazut ca e o diferenta intre carasul pe care stia sa-l scoata si lupta cu un crap.
Mi-a zis sa preiau eu lanseta (pe urma mi-a zis ca se temea ca-l pierde si sa nu ma enervez eu ca l-a pierdut) .
Stiam ca il poate scapa, nu stia sa tina batul, nici cum si cand sa mulineze , dar incercam sa ii dau indicatii.
Nu ca as fi eu un expert.

In minciog la noi nu incapea. Minciocul asta l-am primit de ziua mea de la ea si probabil ca e bun la caras si sa scoti frunzele din mica noastra 'piscina' .
L-am scos folosind minciocul Brasoveanului. Avea peste 7 Kg .
I-a trecut atat supararea cat si cheful de prins caras .

In paralel a dat la lanseta incredintata baiatului . Povestea s-a repetat identic.
L-am lasat pe el sa invete cum si cand se mulineaza. L-a scos pana la urma , tot cu minciogul Brasoveanului .

Nu aveam saltea de primire dar am folost o patura din masina . Am scos acul cat am putut de repede , am grabit totul si nu le-am cauzat nici macar o rana.
Pina la urma si paznicul a vazut ca am fost mai mult decat regulamentar , comparativ cu alti pescari..care m-au enervat pe mine ca nu se grabeau deloc sa-l elibereze si nu menajau crapul de lovituri .
Eu cresc animale si pesti de acvariu . Am mila de animale .

Avea cca 6.5 Kg.
Avand peste 5 kg a trebuit eliberat si m-am resemnat ca in ziua asta nu vom manca nici macar un caras prajit.
Dar nu ne-a parut rau .
.............



_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 23:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
...ca sa nu va mai plictiesc si nici sa va tin incordati si nerabdatori cu aceasta poveste pescareasca ...

Cum am executat R -ul de la Catch and Release si am drumul la crapul scos de baiat , baiatul vede ca trage la prajina mea de 6 metrii . Aia Gipo , luata acum 15 ani.

I-am zis sa-l ia el. L-am vazut ca este bucuros si am vrut sa ii dau ocazia sa se mai bucure odata . Nu ca eu nu as fi dorit sa scot un crap. Ador sa fac asta.

Doar ca..de data asta ceva era diferit...
Baiatul a zis ca nu poate sa-l tina . Nu prea l-am crezut .
Cand am vazut insa ca nu mai poate tine corect lanseta in mana , mi-am zis ca poate e cazul sa-l scot eu.
Mai ales ca ma temeam de firul ieftin si subtire 0.20 sau maxim 0.25 poate ceda oricand.

Asa ca am preluat lanseta . Doar ca..surpriza....chiar ca tragea tare.
L-am adus de cateva ori pina la mal, dar cand dadea de apa mica, se enerva si o lua in larg.

Vecinii de pescuit si paznicul se stransesera in jur, deja era ca la circ, fiecare ii dadea cu presupusul , ca o fi ten..o fi crap...
Nu parea a fi ten si am spus asta. Tenul se zbate mai brusc, uneori face salt din apa de 1 metru cand il intepi. Am avut caz in care Tenul mi-a rupt in 30 de secunde cu salturile lui . Pe asta il simteam ca pe o buturuga grea care insa se enerva cand il aduceam langa mal.

Am incercat sa-l tin cu presiune constanta in fir , si mulineta se tot auzea ca ii da fir. Imi era frica sa string frana deoarece eram constient de rezistenta slaba a firului.
In loc de a umbla la frana controlam rezistenta tamburului cu degetul , prin apasare.
Vantul sufla cu putere si imi placea cum fluiera firul intins ce statea sa plesneasca .
La un moment dat lanseta a parait in incheietura. Probabil vechimea ei si-a spus cuvantul. Mi-am dat seama ca s-a produs o fisura spre maner, in zona mulinetei si am apucat-o facind parghia mai sus .




Fişiere ataşate:
Crap17kg_5-1.jpg
Crap17kg_5-1.jpg [ 52.79 KiB | Vizualizat de 11747 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 07 Feb 2011, 12:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Deoarece vad ca sunteti nerabdatori sa vedeti ce-am prins, va pun doua poze.

Dupa ce am executat iar R-ul din C&R cat am putut eu de repede (bietul de el cat o fi suferit in cele 20-30 de minute in care l-am tinut) ,mi-am strans sculele .
La final , m-am salutat cu Brasoveanul , i-am multumit pentru cele 3 boilesuri norocoase (da nu va zic de care erau..ha ha !) la care el mi-a zis :

- Esti bun..dar ia-ti si tu niste bete adevarate.

Asa o sa fac.
Va salut pe toti si sa aveti FIR INTINS !

P.S. Deci chiar daca a inceput prost " Totul e bine cand se termina cu bine " .
Dar ar fi bine sa si inceapa totul bine. Nu e asa Domn Patron ?

Fişiere ataşate:
Crap17kg_1m.jpg
Crap17kg_1m.jpg [ 54.91 KiB | Vizualizat de 11763 ori ]


Fişiere ataşate:
Crap17kg_2m.jpg
Crap17kg_2m.jpg [ 44.9 KiB | Vizualizat de 11763 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 07 Feb 2011, 12:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Salutare dl Alin,

......ar fi bine sau chiar foarte bine!!!!!

Frumoasa poveste,la fel de frumoasa si captura (crap comun = 17,18 kg)!!!!!Felicitari pentru ambele!!!!! Aceasta poveste m-a facut ca sa i-au urmatoarea decizie:

Sotia sau copilul pescarului care va pescuii pe M.V.2,are dreptul sa pescuiasca cu o undita sau o lanseta,dar numai in
dreptul standului,pe care il ocupa pescarul !!!! Deci problema s-a rezolvat!!!!

Sa auzim de bine!!!!!

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 07 Feb 2011, 20:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 10:39
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Asta chiar este super bine ,ca nevasta-mea are si ea o undita de 5m si cand venea cu mine se plictisea repede stand degeaba si imi facea capu tandari ,asa ii dau ocupatie ,sa se plictiseasca privind la pluta :)). Bravo felicitari !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 08 Feb 2011, 00:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
arsinel scrie:
Asta chiar este super bine ,ca nevasta-mea are si ea o undita de 5m si cand venea cu mine se plictisea repede stand degeaba si imi facea capu tandari ,asa ii dau ocupatie ,sa se plictiseasca privind la pluta :)). Bravo felicitari !



Multumesc pentru felicitari!!!!!!

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL - Translation/Traducere: phpBB România