MV2
 
Acum este 28 Mar 2024, 22:19

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 11 Feb 2011, 16:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 23:28
Mesaje: 10
Localitate: Bucuresti
In ziua respectiva eram pe balta cu prietenul meu Bogdan, cateva locuri spre dreapta voastra....confirm povestea, chiar daca pare "pescareasca", nu o sa uit prea curand cata ciuda am avut in ziua respectiva pe betele noastre (Daiwa si Shimano), cand am vazut ce monstru ai scos cu varga aia de 6m si bile imprumutate :cry:

Trebuie sa te felicit pentru profesionalismul cu care l-ai obosit (peste 30 min), tinand cont ca sculele nu te-au ajutat deloc (varga lunga telescopica care a crapat spre final, mulineta mica si fir foarte subtire)

PS: Si acum zambesc cand imi aduc aminte ca Nea Gica "spumega" ca nu ai saltea de primire, dar sotia ta a rezolvat problema scotand patura din masina :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 17 Feb 2011, 00:49 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2011, 00:46
Mesaje: 2
victoras petcu scrie:
Salutare dl Alin,

......ar fi bine sau chiar foarte bine!!!!!

Frumoasa poveste,la fel de frumoasa si captura (crap comun = 17,18 kg)!!!!!Felicitari pentru ambele!!!!! Aceasta poveste m-a facut ca sa i-au urmatoarea decizie:

Sotia sau copilul pescarului care va pescuii pe M.V.2,are dreptul sa pescuiasca cu o undita sau o lanseta,dar numai in
dreptul standului,pe care il ocupa pescarul !!!! Deci problema s-a rezolvat!!!!

Sa auzim de bine!!!!!



Felicitari domnule Victoras , un patron intodeauna atent la nevoile clientului ....inca un motiv pt a veni pentru MV2 <:-p


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 01 Mar 2011, 01:37 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2011, 04:16
Mesaje: 22
de ce nu mai merge taica-miu pe MV2...
pe la jumatea verii lui 2010, m-am hotarat sa-mi calc pe suflet si sa fac o partida cu retinere de peste pe Mv2. doar asa am putut sa-l conving pe taica-miu sa vina sa vada cum sta treaba pe Moara. ajungem , nadire rapida 20 de bulgari, intind lansetele cat ai zice ,,Boiles'' si ne punem pe asteptat. nu trec 20 de minute dupa nadire, si primu swinger isi incepe dansul vesel. taica-miu se uita cu o spranceana ridicata in timp ce pestele bobina metru dupa metru, si la indemnul meu ridica de lanseta... cu baitrunneru cuplat :lol: peruca de rigoare, nerabdarea de a repune lanseta la apa... va dati seama. dupa juma de ora, alt swinger - tata, da un deget peste clapa inainte sa intepi. inteapa al batran si era sa raman fara lanseta. el fiind pescar de stationar, nu prea a avut ocazia sa se lupte cu ,,specimene'' mai acatarii. 2 minute mai tarziu pestele pleca cu tot cu inaintasul de 15lbs. tata, n-ai frana la mulineta ? raspunsul vine prompt : eu de unde sa stiu ca e balaur ma tata ma :lol: al 3-lea a avut acelasi ,,noroc'' ca si primul. povestea cu ,,clapa'' de la baitrunner se repeta. iar descurc, iar arunc, iar astept. la al 4-lea ii reglam eu frana in timpul drilului, si dupa vre-o 5 minute - ia-l copile tu ca eu am obosit :lol: . imi venea sa mor. urmatorii 6 sau 7 au ajuns si pe saltea si la poza. cel mai mic 4 si ceva, cel mai mare putin sarit de 8... intre timp, schimb toti inaintasii din 15 in 25 de lbs, si plec in tufisuri sa ,,dau un telefon''. parca auzisem eu niste chemari monosilabice, spuse cu teama sa nu deranjeze pe cineva, dar nu mi-am dat seama ca el striga. il gasesc ,,cu buza umflata'', cu o lanseta pe mal de care atarna liber firul carp expert de 0.4 in bataia vantului.
- ce-ai facut bre ?
-.....
-alooo, ce s-a intamplat, ai reusit sa agati ?
-nu.
-dar ?
-ma, am mai dat si eu la peste. am dat afara crap la 5 kile jumate cu germina, fir de 0.3 silstar si mulineta shakespeare. ma da in toti anii astia de pescuit, douazeci sa tot fie de cand merg doar cu tine, nu am agatat peste pe care sa nu pot sa-l misc din loc...
- pai cum naiba ma tata, ca firu asta tine 20 de kile ca popa... carligu cu sarma groasa, rezistent. cum ai reusit ?
- ma, a inceput sa se invarta tamburu incet de tot. am dat clapa* (inchisese bait-ul) si cand am intepat, a incremenit. am tras, se desira fir din trasu meu, nu al lui. am mai strans frana, am tras iar, nimic. pana la urma am strans frana de tot si am tras si eu cat am putut, si atunci a luat-o din loc inspre malul celalalt. s-a auzit ceva din mulineta si firu a facut plici.
- bravo tata. mai bine-l lasai sa fuga cu fir pana ma intorceam.
- ma, tu ai zis ca vii aici sa dai la crap, nu la StalowaWola.
-e, asta este acuma. poate data viitoare.
-da ce crezi ca mai vin ? lasa-ma tata cu carasii, balosii, rosioarele, ciortanii mei la kil, ca acuma ajung acasa si dorm 3 ore de dureri de sale...

si uite cum s-a jurat al batran ca el nu mai vine pe MV2... ciudat om...
eu am incercat tot sezonul trecut sa iau ceva peste 10 kile, si el ,,da lovitura'' din prima, si scapa pestele :lol:
sa fi fost unu din mustaciosii batrani ai baltii, sa fi fost unu din somnii aia babani, nu prea stiu ce sa zic ca nu eram langa el, dar un lucru e sigur. sa rupi 0.4 carp expert, cu nod facut cu firu pus pe din 2, cu 10-15 spire, tre sa ai vointa...

toate bune !
,,baronu' ''


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 01 Mar 2011, 21:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Feb 2011, 19:57
Mesaje: 6
Localitate: brasov
frumoase intamplari


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 01 Mar 2011, 23:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 11:19
Mesaje: 44
Localitate: Bucuresti
Sa trec si eu doua povesti.
Prima, se intampla pe la sfarsitul lui 2009 dupa repopulare... Era noaptea, prin noiembrie daca nu ma insel, eu si partenerul meu, singurii pescari ce ne-am decis sa induram frigul perioadei pe MV2. Nu eram foarte optimisti in reusita partidei dar la sfarsit am plecat amandoi cu febra musculara la maini si spate. Dupa ce ne-am asezat noi frumos sculele, am nadit, am lansat.. ne apucam de aranjat ce mai aveam de aranjat si ne asazam frumos pe scaunele deja inghetate. Primele trei ore, pauza totala.. se preconiza usor usor lucrul la care ne gandeam, apa rece - sanse mici. Scoatem lansetele, schimbam nada, lansam si incepe spectacolul.. De la ora 22.30 - 23.00 pana la ora 4.00 dimineata, deabia reuseam sa bem o gura de cafea si sa fumam o tigara.. mancau crapii intr-o veselie, ne rugam sa ia si ei o pauza ca sa putem sa ne odihnim nitel dar ei nimic. De ce v-am plictisit cu aceasta partida, v-am plictisit pentru ca a fost prima mea partida in care am scos crapi la toate lansetele ca pe banda rulanta.. Am scos unul, il pun pe saltea, ma pregatesc de poza.. aud senzorul altei lansete.. dau repede drumul la ce am prins, il scot pe al doilea.. eram oripilat si fericit.. Dau sa-l pun pe saltea sa fac poza.. trage la a treia lanseta (ultima pt mine caci dau doar cu trei).. Imi spun, n-are cum, e imposibil.. intep, mulinez si scot al treilea peste timp in care ii spuneam partenerului meu ca ar ramane sa mai sara unul singur pe mal si ar fi tacam complet si.. ghiciti ce..... :)) n-a sarit..

A doua:

Intr-o alta noapte, pe MV2... dupa vreo 36 de ore fara cort.. mort de oboseala, ma duc in masina sa ma culc putin si sa ma incalzesc. Nici nu ating bine scaunul si pic intr-un somn profund. La un moment dat, aud ca prin vis, un ciocanit in geam. Deschid ochii si-l vad pe partenerul meu cu o lanseta de-a mea in mana.. cu greu deschid usa, adormit si confuz, moment in care, foarte serios, imi zice: "Scoti si tu pestele asta?"

_________________
Serban F


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 02 Mar 2011, 11:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
de catre marius6251 » 14 Mai 2010, 13:07


"Pe moara cred ca si daca dai pe mal prinzi peste. marimea pestelui nu vine din locul unde dai, conteaza (CRED EU) cu ce nada, cu ce momeala, si cu ce monturi dai.
apropo de ''mal'' intro dimineata pun 3 lansete pe rodpod cu montura cu plumb (fara momeala)si las plumbii in apa sa cada asa in apa dar nu pe fund (sa nu se agate).Intre timp o montam pe a IIIa. Lansetele statea putin indoite de virf sub greutatea plumbilor de 115g.
Ce crezi ca sa intimplat? La una din ele a inceput sa traga. Initial mam speriat putin ca nu intelegem ce se intimpla.
Pina la urma am scos afara (agatat de buza) un lin de peste un kg."

marius andrei


Fişiere ataşate:
untitled.bmp
untitled.bmp [ 506.3 KiB | Vizualizat de 11685 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 02 Mar 2011, 14:25 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2011, 04:16
Mesaje: 22
linul ala e un semn ca balta e sanatoasa :ugeek:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 18 Mai 2011, 21:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Mai 2011, 17:41
Mesaje: 6
Dl Alin cu nevasta & copilul ,m-ai facut sa zambesc si pe alocuri sa rad ,de vreo 2 ori in hohote , felicitari ai talent in condei !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 26 Aug 2011, 09:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
"Cum mi-am doborat recordul la crap....................."


Fişiere ataşate:
DSC07389.jpg
DSC07389.jpg [ 107.1 KiB | Vizualizat de 11522 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 26 Aug 2011, 09:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
".......................Intr-o zi il sun pe prietenul meu, Vasile Petre, si-l intreb daca mergem la o partida de 24 h la MV2 (noi facand parte de cateva luni dintr-un Club de Pescuit) sa testam niste bile pentru primul nostru concurs, un concurs la care trebuia sa participam saptamana urmatoare. Vasile a zis „OK!, mergem maine seara” si uite asa am plecat noi intr-o seara de aprilie.
Ajunsi acolo am ales locurile, am aranjat ,,cazarma”, am intins sculele, am momit cam jumatate de kg de bile si ne-am pus pe treaba. La 45 de min a venit prima trasatura la mine si dupa un drill de 10 minute am scos pe saltea un frumos crap de 9 kg. Era un bun inceput."


Fişiere ataşate:
51.jpg
51.jpg [ 178.71 KiB | Vizualizat de 11519 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL - Translation/Traducere: phpBB România