MV2
 
Acum este 20 Apr 2024, 06:05

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pescuit la distante mici!
MesajScris: 03 Mar 2011, 14:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2011, 23:33
Mesaje: 18
am si eu nevoie de ajutorul unor pescari cu experienta pe mv2!!!!sunt incepator si am anumite probleme cu lansatul,si am iteles ca daca nu lansezi pe malul celalalt s-a dus pe apa sambetei partida de pescuit!ma intrebam daca la distante mai mici nu se poate prinde?de exmplu undeva la mijlocul lacului.stept raspunsuri de la voi!

_________________
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la distante mici!
MesajScris: 03 Mar 2011, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2011, 20:22
Mesaje: 13
Asta, cu malul celalat, suna de zici ca pestele merge pe autostrada A2 :)

Pescuieste linistit oriunde, cauta ceva de care sa te legi, un mic prag, un platou etc. Pentru inceput, pescuieste cu naditor si pe carlig solubile sau porumb, vei prinde si la jumatate si aproape si pe malul celalat. Depinde cu ce nadesti, depinde de presiunea existenta pe balta.

Este adevarat ca, atunci cand sunt multi pescari pe balta, din cauza zgomotului, sau a firelor care traverseaza apa, este posibil sa gasesti pestele mai in larg, retine insa, este doar o probabilitate (nu toti crapii stau acolo). Sa nu te mire ca, la o lanseta data mai aproape iti pune botul un mustacios bine imbracat.

Conteaza montura, ce tip de boiles folosesti, cum si cat nadesti, daca pescuiesti sambata sau in cursul saptamanii, daca vei pescui ziua sau noaptea, daca stai 5-6 ore sau mai mult.

Primavara devreme cand inca este foarte rece, locurile de pescuit spre padure sunt mai productive, este mai mult mal, apa este mai mica si se incalzeste mai repede.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit la distante mici!
MesajScris: 04 Mar 2011, 13:45 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2011, 20:47
Mesaje: 25
Localitate: Bucuresti
Anul trecut, la o partida de 12 ore, am dat la niste lansete de 2.7 m. Avand parghia mica, nu puteam arunca departe, si aruncam cam la 30 - 40 m de mal. Am dat cu naditor si pelete pe firul de par si am avut avut capturi. Cel mai mare a fost de 8.5 kg. Daca dai cu ce trebuie, prinzi oriunde. Daca cauti pestele mare, s-ar putea sa nu il prinzi langa mal.

Fir intins pe 2011 tuturor!

_________________
Lada Frigorifica Auto
WC Portabil


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL - Translation/Traducere: phpBB România