MV2
 
Acum este 29 Mar 2024, 01:24

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 09 Feb 2014, 18:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014


1. Înainte de instalarea pe locul de pescuit pescarul va consulta prezentul regulament şi va achita taxa corespunzătoare pentru pescuit numai in cazul in care ESTE DE ACORD cu aceste reguli!
2. Sotia sau copilul (in virsta de maxim 15 ani) pescarului care va pescui pe M.V.2, au dreptul sa pescuiasca cu o undita (teava) proprie sau cu o lanseta din cele 4 (patru) ale pescarului, fara sa achite o alta taxa, insa numai in dreptul standului pe care il ocupa pescarul!
3. Pe toata durata partidei de pescuit personalul M.V.2, are dreptul să controleze şi să cântărească peştele capturat de pescari!
4. Pescarul care pescuieste cu retinere 5 kg de peste, are DREPTUL LA UN SINGUR BON/ZI !
5. Pescarul care va fi gasit ca NU RESPECTA unul din punctele de mai jos, va fi scos imediat de pe bazin, dupa ce i se va elibera in apa si pestele prins pina in acel moment (daca pescarul a achitat taxa “120 lei = 12 ore cu retinere 5 kg peste”) !
6. Toate autovehiculele, se parcheaza obligatoriu in partea dreapta a drumului pietruit pe directia inainte de la intrarea pe lac, cu fata spre lac sau spre padure!
7. Pescarul poate sa pescuiasca cu maxim 4 scule ( lansete sau undite ), dotate obligatoriu cu 1 (un) singur carlig si plumb sau naditor pierdut (posibilitatea eliberarii plumbului sau naditorului, in cazul ruperii firului principal)!
8. Este strict interzis, pescuitul la “BOMBA” sau cu doua,trei cirlige !
9. Numai capturile de CRAP care au greutatea SUB 5 KG pot fi retinute de catre cei care au achitat “taxa = 12 ore cu retinere 5 kg peste” ! Capturile de CRAP care vor depasi 5 kg, vor fi eliberate imediat ce au fost prinse, în apa in stare vie şi fără a fi rănite!
10. Pescarul va lansa OBLIGATORIU numai pe directia inainte fata de standul pe care il ocupa, fara a depasi limitele standului (stinga – dreapta), marcate de panourile numerotate linga malul de vis-a-vis! In cazul in care totusi va lansa gresit (va depasi limitele standului), este obligat sa recupereze montura si sa lanseze din nou!
11. Pescarul este obligat sa se aseze numai in dreptul locului marcat si numerotat pentru pescuit!
12.Capturile de CRAP SALONTA nu pot fi retinute indiferent de greutatea pe care o au si se vor elibera imediat ce au fost capturate in apa in stare vie si fara a fi ranite !
13. Capturile accidentale de SALAU si STIUCA se vor elibera imediat in apa in stare vie si fara a fi ranite!
14. Capturile de SOMN, care vor depasi 5 kg se pot retine, daca pescarul va achita, 14 ron fiecare kg in plus fata de cele 5 kg!
15. Este interzisa punerea peștilor in acelasi juvelnic de catre 2 (doi) sau mai multi pescari, precum si cedarea pestilor prinsi de catre un pescar la alti pescari !
16. Pescarul nu are voie sa schimbe pestele, pe care l-a retinut si care a fost pastrat in juvelnic, cu altul prins ulterior !
17. Insotitorul sau insotitorii pescarului, nu are sau nu au voie sa se atinga de sculele pescarului, in afara de minciog !
18. Fiecare pescar trebuie sa fie dotat obligatoriu cu saltea de primire, spray dezinfectant (cel care nu are asa ceva, contra sumei de 5 lei, poate cere si primi de la paznicul care incaseaza taxele) si in plus cu juvelnic sau sac de pastrare (pentru cel care vrea sa retina peste) !
19. Pe acest bazin sunt interzise manelele, injuriile, chefurile, etc, care pot deranja ceilalti pescari de pe lac, insa pescarul poate sa faca un gratar, sa bea o bere, dar sa o faca in asa fel incit sa nu deranjeze ceilalti pescari ! Atentie !!! Este strict INTERZIS focul deschis direct pe sol (se vor folosi gratare cu picioare incat focul/caldura sa nu intre in contact direct cu solul/vegetatia) !
20. Pescarul care va pescui noaptea, are voie sa fie insotit numai de sotie, de copii (maxim 15 ani), de o prietena sau de un alt pescar, dar numai cu conditia ca acel "pescar insotitor" SA PESCUIASCA OBLIGATORIU (sa achite taxa de pescuit = 24 de ore C&R si sa ocupe alt stand de pescuit ), in caz contrar "pescarul insotitor" nu are acces pe lac !!!

ATENTIE !!! In cazul in care "Pescarul care va pescui noaptea" va fi insotit de un alt pescar,ATIT PESCARUL CIT SI PESCARUL INSOTITOR VOR AVEA 20 LEI REDUCERE LA TAXA DE PESCUIT !!!


TAXE PESCUIT SPORTIV – RECREATIV, LACUL MOARA VLASIEI 2, PENTRU ANUL 2014

- 50 LEI = 12 ORE C&R ( LUNI – VINERI )
- 100 LEI = 24 ORE C&R ( LUNI – JOI )

- 60 LEI = 12 ORE C&R ( SIMBATA – DUMINICA )
- 120 LEI = 24 ORE C&R ( VINERI - DUMINICA )
- 120 LEI = 12 ORE CU RETINERE 5 KG PESTE


- 20 LEI = TAXA PLANTAT
- 40 LEI = TAXA PONTON *

*Pe un ponton pot pescui si doi pescari, platind o singura taxa de ponton, atit pentru 12 ore cit si pentru 24 de ore, 36 de ore sau 48 de ore !

IMPORTANT !!!
Pescarii care doresc sa faca REZERVARI o pot face dar NUMAI CU 24 DE ORE INAINTE de efectuarea partidei de pescuit la tel: 0728908402 sau 0728908408 !!!!!

- Pescarul este obligat sa anunte administratia daca doreste sa paraseasca lacul mai devreme de orele 18.00 si se va supune controlului din partea administratiei, al autoturismului si al bagajului pe care-l are, in caz contrar nu va mai avea acces pe lac !!!

- Pescuitul = 12 ore ( pescuit de zi ), poate fi practicat numai in timpul zilei intre orele 06.00 – 18.00 !
- Pescuitul = 24 ore ( pescuit de noapte ), poate fi practicat numai intre orele 18.00 – 18.00 ( a doua zi ) !


ATENTIE !!! - Pescarul are obligatia ca la sfirsitul partidei de pescuit sa lase locul curat ( fara chistoace de tigari, coji de seminte, etc ), in caz contrar pescarul in cauza altadata nu va mai avea acces pe lac !

- Nu uitati ca transmintem zilnic imagini LIVE de pe lac pe site-ul nostru ( http://www.moaravlasiei2.ro )

Pentru orice probleme va rugam sa conctactati administratorul lacului, Dl Victor Petcu – 0728.908.400.

PESCUIT ZONA SALBATICA !

- Taxa pescuit = 30 lei (se pot retine maxim 3 kg de peste).
- Taxa inchiriat barca = 20 lei/persoana.
[/quote]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 04 Mar 2014, 13:35 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2011, 21:25
Mesaje: 8
Va salut Dl Petcu
Mihai Ghenadi sunt, stomatologul,nu stiu daca mai va aduceti aminte, am mai vorbit apropo de cativa crapi pe care i-au adus cativa prieteni la dvs pe balta.
Vroiam sa va intreb un lucru, eu nu am permis si as dori sa vin la dvs pe balta cu rulota dat fiind faptul ca e f f frig si sa fac o partida de 24-48 h. Spuneti-mi si mie,am un prieten care nu este pescar, si poate veni el cu mine sa ma aduca. In situatia asta am citit pe regulament ca nu se poate??? Precizez ca el nu pescuieste ptr ca nu are nici scule si nici nu stie, doar e compania si soferul meu.
Astept un raspuns de la dvs!

Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 04 Mar 2014, 15:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
mihaighenadi scrie:
Va salut Dl Petcu
Mihai Ghenadi sunt, stomatologul,nu stiu daca mai va aduceti aminte, am mai vorbit apropo de cativa crapi pe care i-au adus cativa prieteni la dvs pe balta.
Vroiam sa va intreb un lucru, eu nu am permis si as dori sa vin la dvs pe balta cu rulota dat fiind faptul ca e f f frig si sa fac o partida de 24-48 h. Spuneti-mi si mie,am un prieten care nu este pescar, si poate veni el cu mine sa ma aduca. In situatia asta am citit pe regulament ca nu se poate??? Precizez ca el nu pescuieste ptr ca nu are nici scule si nici nu stie, doar e compania si soferul meu.
Astept un raspuns de la dvs!

Multumesc



Va salut,

imi pare rau, dar va rog sa ma intelegeti, regulamentul este valabil pentru toti,inclusiv pentru fratele meu.

"20. Pescarul care va pescui noaptea, are voie sa fie insotit decit de sotie, copii(maxim 15 ani), o prietena sau de un alt pescar care trebuie sa ocupe obligatoriu un alt stand de pescuit !"
!!!

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 04 Mar 2014, 22:49 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2011, 21:25
Mesaje: 8
Am vazut ce regula aveti, dar ganditi-va ca sunt f multi pescari care sunt in situatia asta, nu stiu , sa puneti o taxa ptr agrement pentru cei care sunt insotitori, cum e cea de plantat sau sa faceti intr-un anume fel sa fie pescarul multumit ca poate avea seara, noaptea un amic langa el.
Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 05 Mar 2014, 11:56 
Neconectat

Membru din: 04 Oct 2011, 05:28
Mesaje: 8
corect!
exista paza ,camere !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 05 Mar 2014, 12:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
andries horatiu scrie:
corect!
exista paza ,camere !


Noaptea camerele nu prea sint eficiente !!!!!

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 05 Mar 2014, 13:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
mihaighenadi scrie:
Am vazut ce regula aveti, dar ganditi-va ca sunt f multi pescari care sunt in situatia asta, nu stiu , sa puneti o taxa ptr agrement pentru cei care sunt insotitori, cum e cea de plantat sau sa faceti intr-un anume fel sa fie pescarul multumit ca poate avea seara, noaptea un amic langa el.
Va multumesc!


"20.Pescarul care va pescui noaptea, are voie sa fie insotit numai de sotie, de copii (maxim 15 ani), de o prietena sau de un alt pescar, dar numai cu conditia ca acel “pescar insotitor”, sa achite taxa de pescuit = 24 de ore C&R, sa ocupe alt stand de pescuit si OBLIGATORIU SA PESCUIASCA, in caz contrar “pescarul insotitor” nu are acces pe lac !!!"

"sau de un alt pescar, dar numai cu conditia ca acel “pescar insotitor”, sa achite taxa de pescuit = 24 de ore C&R, sa ocupe alt stand de pescuit si OBLIGATORIU SA PESCUIASCA"

Au fost "n" cazuri inainte de a lua aceasta decizie, cind insotitorul pescarului a ascuns pesti, etc,iar cind a fost prins,atit el cit si pescarul s-a scuzat ca nu si-a dat seama ,ca a baut si el o bere s.a.m.d.!!! El (insotitorul) nu risca nimic in afara de faptul ca ar fi putut primi o "corectie" insa acum "insotitorul"" risca sa ramina fara "sculele de pescuit"............!!!

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 06 Mar 2014, 23:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
mihaighenadi scrie:
Am vazut ce regula aveti, dar ganditi-va ca sunt f multi pescari care sunt in situatia asta, nu stiu , sa puneti o taxa ptr agrement pentru cei care sunt insotitori, cum e cea de plantat sau sa faceti intr-un anume fel sa fie pescarul multumit ca poate avea seara, noaptea un amic langa el.
Va multumesc!



Am modificat punctul 20 :

"20. Pescarul care va pescui noaptea, are voie sa fie insotit numai de sotie, de copii (maxim 15 ani), de o prietena sau de un alt pescar, dar numai cu conditia ca acel "pescar insotitor", sa achite taxa de pescuit = 24 de ore C&R, sa ocupe alt stand de pescuit si OBLIGATORIU SA PESCUIASCA, in caz contrar "pescarul insotitor" nu are acces pe lac !!!
ATENTIE !!! In cazul in care "Pescarul care va pescui noaptea" va fi insotit de un alt pescar,ATIT PESCARUL CIT SI PESCARUL INSOTITOR VOR AVEA 20 LEI REDUCERE LA TAXA DE PESCUIT !!!"

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 06 Mar 2014, 23:53 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2011, 21:25
Mesaje: 8
Deci ca sa intelegem , daca venim cu un sofer care ne aduce si nu are scule de pescuit si doar sta cu pescarul la o vorba, plateste taxa de agrement 100 lei???
Sincer , citind in graba modificarea dvs, am avut impresia ca este vorba de o reducere de 20 % si la insotitor si la pescar, chiar ma gandeam ca cine vrea sa vina cu un prieten sofer, sa isi plateasca pescarul pretul intreg si soferul sa plateasca cu reducerea de 20+20=40% , adica ar fi o reducere ptr cel care e insotitor convenabila , sau cu reducere 20% fiecare.
Probabil ca intrebati de ce tot tin de povestea cu insotitorii, am un prieten , este sofer cu salariul de 10 milioane, cum credeti ca se simte el cand da din acel salariu , numai ca sa stea cu mine 2 nopti, 2 mil din cei 10 mil ...

Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, IN ANUL 2014 !!!
MesajScris: 07 Mar 2014, 00:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
mihaighenadi scrie:
Deci ca sa intelegem , daca venim cu un sofer care ne aduce si nu are scule de pescuit si doar sta cu pescarul la o vorba, plateste taxa de agrement 100 lei???
Sincer , citind in graba modificarea dvs, am avut impresia ca este vorba de o reducere de 20 % si la insotitor si la pescar, chiar ma gandeam ca cine vrea sa vina cu un prieten sofer, sa isi plateasca pescarul pretul intreg si soferul sa plateasca cu reducerea de 20+20=40% , adica ar fi o reducere ptr cel care e insotitor convenabila , sau cu reducere 20% fiecare.
Probabil ca intrebati de ce tot tin de povestea cu insotitorii, am un prieten , este sofer cu salariul de 10 milioane, cum credeti ca se simte el cand da din acel salariu , numai ca sa stea cu mine 2 nopti, 2 mil din cei 10 mil ...

Numai bine!


Va rog sa mai cititi o data !!!

"20. Pescarul care va pescui noaptea, are voie sa fie insotit numai de sotie, de copii (maxim 15 ani), de o prietena sau de un alt pescar, dar numai cu conditia ca acel "pescar insotitor", sa achite taxa de pescuit = 24 de ore C&R, sa ocupe alt stand de pescuit si OBLIGATORIU SA PESCUIASCA, in caz contrar "pescarul insotitor" nu are acces pe lac !!!

ATENTIE !!! In cazul in care "Pescarul care va pescui noaptea" va fi insotit de un alt pescar,ATIT PESCARUL CIT SI PESCARUL INSOTITOR VOR AVEA 20 LEI REDUCERE LA TAXA DE PESCUIT !!!"


"Deci ca sa intelegem , daca venim cu un sofer care ne aduce si nu are scule de pescuit si doar sta cu pescarul la o vorba, plateste taxa de agrement 100 lei???"

".........de un alt pescar, dar numai cu conditia ca acel "pescar insotitor", sa achite taxa de pescuit = 24 de ore C&R, sa ocupe alt stand de pescuit si OBLIGATORIU SA PESCUIASCA, in caz contrar "pescarul insotitor" nu are acces pe lac !!!"

Noaptea nu au acces pe lac decit cei care pescuiesc !!!
Soferul va poate aduce si lasa pe lac, urmind sa vina inapoi cind trebuie sa va duca acasa sau poate sa vina in timpul zilei si sa stea cu dvs toata ziua fara sa plateasca nici o taxa de agrement !!!"

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL - Translation/Traducere: phpBB România