MV2
 
Acum este 28 Mar 2024, 17:14

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 01 Ian 2012, 20:55 
Neconectat

Membru din: 29 Ian 2011, 14:28
Mesaje: 11
va salut! exista o problema la pescuitul de week-end pe lacul MV2 si anume aglomeratia fff mare, ceea ce duce la certuri inevitabile intre pescari. Banuiesc ca nu se pot scoate standuri de pescuit, asa ca limitarea pescuitului cu 2 lansete ar fi ideala. Eu pescuiesc cu 2 lansete si este f eficient, insa sunt *calarit* intotdeauna de vecinii de stand. Distanta intre standuri este fff mica pt pescuitul cu 4 lansete! Nu se poate vorbi despre un pat de nada personal, nu se poate vorbi despre un dril fara a incurca si un vecin, lansarea la o distanta mare devine o problema, etc.
Stiu ca o sa fiu injurat pe site pt propunerea mea, dar mai bine pe site decat pe balta!

ps....cunosc multi pescari care evita pescuitul pe MV2 tocmai din aceasta cauza
ps....oricum MV2 ramane balta mea de suflet si amintiri frumoase

multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 02 Ian 2012, 08:45 
Neconectat

Membru din: 14 Mar 2011, 18:22
Mesaje: 2
O idee foarte buna pentru sambata si duminica!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 02 Ian 2012, 16:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
florinio2006 scrie:
va salut! exista o problema la pescuitul de week-end pe lacul MV2 si anume aglomeratia fff mare, ceea ce duce la certuri inevitabile intre pescari. Banuiesc ca nu se pot scoate standuri de pescuit, asa ca limitarea pescuitului cu 2 lansete ar fi ideala. Eu pescuiesc cu 2 lansete si este f eficient, insa sunt *calarit* intotdeauna de vecinii de stand. Distanta intre standuri este fff mica pt pescuitul cu 4 lansete! Nu se poate vorbi despre un pat de nada personal, nu se poate vorbi despre un dril fara a incurca si un vecin, lansarea la o distanta mare devine o problema, etc.
Stiu ca o sa fiu injurat pe site pt propunerea mea, dar mai bine pe site decat pe balta!

ps....cunosc multi pescari care evita pescuitul pe MV2 tocmai din aceasta cauza
ps....oricum MV2 ramane balta mea de suflet si amintiri frumoase

multumesc anticipat!



Pina in anul 2010 inclusiv pe M.V.2,au fost 73 de standuri (locuri pentru pescuit) !!!!! La solicitarea pescarilor in ceea ce priveste distanta prea mica intre locurile de pescuit ,incepind cu anul 2011 s-a marit distanta intre standuri si de la 73 de standuri s-a ajuns la 52 de standuri !!!!!

" limitarea pescuitului cu 2 lansete ar fi ideala "

Marea majoritate a pescarilor doresc sa pescuiasca cu 4 lansete............................

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 03 Ian 2012, 10:06 
Neconectat

Membru din: 30 Mar 2011, 08:59
Mesaje: 2
Localitate: bucuresti
Chiar ar fi o varianta foarte buna pentru zilele de week-end. Pescarii care aleg sa pescuiasca C&R sigur vin pentru cel putin 24 ore si astfel noaptea pot folosi 4 lansete.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 03 Ian 2012, 14:07 
Neconectat

Membru din: 05 Aug 2011, 13:27
Mesaje: 16
Intr-adevar distanta dintre standuri este o problema, dar nu este chiar atat de mare incat sa nu putem sa pescuim cu 4 lansete. cine nu stie sa arunce poate sa dea doar cu 2 lansete si tot da peste vecinul, asa ca nu cred ca asta ar fi rezolvarea, io merg pe varianta 46 de locuri daca dl Victor o poate lua in calcul, dar cum s-a pescuit pana acum asa cred ca se poate si de acum in colo. oricum marea majoritate a pescarilor arunca in aia 2 m care sunt alocati pt fiecare lanseta, restul sa invete sa arunce ce sa zic. problema mai mare este ca se pune foarte mare presiune pe peste cand sunt toate locurile ocupate, se arunca foarte multa nada si pestele nu mai mananca cam pe toata balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 05 Ian 2012, 12:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 20:57
Mesaje: 41
Localitate: Bucuresti
problema nu e la aruncat ci la scos pestele. daca arunci aproape de malul celalalt , cand scoti pestele si o ia in stanga sau in dreapta , i-ai terminat pe cei de langa tine. in septembrie intr-o noapte , am reusit ''performanta'' sa agat 3 pescari din stanga mea. a luat-o pestele in stanga si a facut varza tot in cale.
dar asta e acum. probabil daca se forteza putin pestele la scos - atunci cand este in larg sunt sanse sa nu agate nici un vecin .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 05 Ian 2012, 14:43 
Neconectat

Membru din: 05 Aug 2011, 13:27
Mesaje: 16
si eu am avut problema asta, cu un novac care s-a dus peste toate cele 4 lansete ale vecinului, ma rog am reusit sa-l scot fara sa agat nimic, dar asa e ca daca iti intra un peste mai zurliu poti sa te duci si peste 3 standuri, o alta problema a fost ca de exemplu cei cu navomodele dupa ce planteaza se intorc cu barca prin dreptul standului vecin ceea ce nu mi se pare normal, chiar daca le atragi atentia tot intorc prin fata ta ca nu au spatiu sa intoarca in spatiul destinat standului lor si iar nu e normal. dar fiecare proprietar de balta face regulile dupa cum doreste, acum ce sa zic, solutii sunt destule, fie marirea distantei dintre standuri cu inca 3 4 m sau sa venim doar in timpul saptamanii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 05 Ian 2012, 17:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Domnilor de la 73 de standuri cite au fost la sfirsitul lui 2010, in 2011 am marit distanta intre standuri si s-au redus 21 de standuri,raminind 52 !!!!! Daca ar fi sa mai maresc distanta intre standuri, ar trebuii sa mai reduc inca 15 -20 de standuri !!!!! In primul rind nu stiu citi ar fi de acord cu acest lucru !!!!! In al doilea rind o balta ca M.V.2,are foarte multe cheltuieli..........................................

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 06 Ian 2012, 08:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 20:02
Mesaje: 13
Ar fi o varianta marcarea standurilor pe malul celalalt. Ar rezolva oarecum partea cu aruncatul. Partea cu adusul pestelui tine de mai multi factori : grosimea firului , talentul pescarului etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: distanta prea mica intre standurile de pescuit
MesajScris: 06 Ian 2012, 11:30 
Neconectat

Membru din: 06 Feb 2011, 18:13
Mesaje: 11
Localitate: Bucuresti
Cred ca exista si solutia reducerii numarului de standuri si marirea taxei de pescuit. Personal prefer sa platesc o taxa mai mare si sa pescuiesc in conditii mai bune decat cele actuale.

_________________
Cristian Stanoi
Prinde si elibereaza !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL - Translation/Traducere: phpBB România