MV2
 
Acum este 28 Mar 2024, 15:48

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 26 Aug 2011, 09:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
"Am pus bila noua si am aruncat lanseta, iar la 30 de min am o trasatura, la aceeasi lanseta. Am adus pe saltea un cara de aproape 12 kg, punct in care Vasile a inceput sa se agite. Nu stia ce are de facut, cum sa dea, ce trebuia sa schimbe… Pana dimineata am mai luat un crap de 10 kg si unul de 6 kg, iar Vasile nu a avut nici macar un bip. Pana seara nu am mai avut nici eu, dar nici Vasile nicio trasatura, probabil pentru ca afara se incalzise foarte rau si nu batea vantul deloc.
Oricum a fost o partida reusita pentru mine deoarece crapul de 12kg este si recordul personal pana acum."


_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 26 Aug 2011, 16:45 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2011, 00:59
Mesaje: 6
victoras petcu scrie:
"Am pus bila noua si am aruncat lanseta, iar la 30 de min am o trasatura, la aceeasi lanseta. Am adus pe saltea un cara de aproape 12 kg, punct in care Vasile a inceput sa se agite. Nu stia ce are de facut, cum sa dea, ce trebuia sa schimbe… Pana dimineata am mai luat un crap de 10 kg si unul de 6 kg, iar Vasile nu a avut nici macar un bip. Pana seara nu am mai avut nici eu, dar nici Vasile nicio trasatura, probabil pentru ca afara se incalzise foarte rau si nu batea vantul deloc.
Oricum a fost o partida reusita pentru mine deoarece crapul de 12kg este si recordul personal pana acum."



O intamplare trista pt.Vasile..... :lol: :lol: Crapii care au domiciliul la moara vlasiei au aratat bunavointa si pe canicula,frig,vant,ceata etc......Am fost la moara vlasiei cu sotia pt.24h in data de 12.07-13.07...canicula,40 de grade la umbra ,cred! Rezultatul a fost peste asteptarile mele: 12 crapi in 24h,cel mai mare a avut 9,200 kg. a fost intepat de mine si adus pe saltea de sotie :lol: :lol: :lol: Pe 14.07 a inceput concursul,tot pe canicula....rezultatul il cunostem cu totii: o echipa,doi pescari,4 lansete, 72h= o tona si un sfert,adica 1250 kg!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <:-p Cum suna asta....In alte balti bagi navodu si nu scoti atata crap :mrgreen: :mrgreen: Eu nu sant un pescar gozav,dovada cea mai buna este ultima partida de 12h, acum cca 2 saptamani.....Era sa raman cu traume psihice :lol: :lol: Am avut zile mai putin bune pe Moara Vlasiei dar totusi...nici un crap??? :shock: Abia mi-am revenit si acum ce credeti? VREAU PE MOARA !!!!! P.S. Recordul meu personal este 12,200 Kg.crap comun,crescut de nea Victor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Noi 2011, 11:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Luni, 26 Septembrie 2011 07:44

Magie dubla la Moara

"Vremea calduroasa din acest inceput de toamna, coroborata cu seceta din ultimele doua luni, a facut ca pe multe lacuri din jurul Bucurestiului pestele sa nu mai raspunda deloc bine la invitatiile la masa facute de pescari. In aceste conditii, echipa „Mincinosii” (intarita cu Mircea Gheran si doi tineri pescari din team-ul „Magic Bait”), a facut o partida pe Moara Vlasiei 2, pentru a verifica raspunsul pestilor la boilies invelit in pasta solubila.

Am ajuns pe balta in jurul orei 07:00, ne-am asezat pe pontoanele 1, 2 si 3, am scos din masini ustensilele si ne-am pus pe treaba. Mircea a aruncat doua dintre lansete catre dig si doua in larg, eu am facut un pat de boilies solubil Magic Fresh la 80-90 m chiar in fata pontonului 2 si am pescuit cu o lanseta pe pat si una in stanga lui, iar „tineretul” a ales tot varianta „departe in fata”.

„Tengo” a nadit in stanga sa, cam la 50 m si dupa nici o jumatate de ora a avut si primul dril, soldat cu un crapcean de 5-6 kg. Dupa aceasta reusita s-a asternut o lunga perioada de liniste, dovada a faptului, ca inclusiv la Moara Vlasiei 2, daca pestele are toane, nu-l poti convinge cu nici un chip sa se hraneasca.

Eu am mers pe varianta cu montura „in line”, plumb de 115 grame invelit in pasta solubila Force Competition si doua bile tari Magic Force. Pana dupa pranz – ora 14.30 – nu am avut nici un fel de activitate, semn ca „mustaciosii” nu erau interesati de oferta noastra. In dreapta, pustii ne dadeau lectii, reusind sa prinda 5 exemplare – ce-i drept pana in 8 kg – la boiliesuri tari si naditor.

Am continuat sa nadesc cu boiliesuri solubile din doua in doua ore (cate trei maini, la care am adaugat si cate 10 bile tari), tactica dovedindu-se castigatoare intr-un final. In mai putin de o jumatate de ora am avut doua driluri, soldate fiecare cu cate o captura peste 10 kg! Interesant a fost ca unul dintre crapi, cel mai mare, cam 12 kg, l-am agatat la montura cu doua boiliesuri invelite in pasta, la scurt timp dupa ce o aruncasem in apa – nici 20 de minute – pasta neavand timp sa se topeasca! Practic, „mustaciosul” a fost tentat de un ditamai guguloiul de momeala, forma ciudata – poate – atragand pestele."

THL


Fişiere ataşate:
f8091000de3f026d209837e21bc2e700_M.jpg
f8091000de3f026d209837e21bc2e700_M.jpg [ 158.17 KiB | Vizualizat de 8748 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL - Translation/Traducere: phpBB România