MV2
 
Acum este 28 Mar 2024, 22:01

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 21:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Aici pescarii pot povestii,intimplari adevarate "traite" pe MV2!!!!

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 21:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
ACEASTA POVESTE A FOST COPIATA DE PE SITE-UL "INFOPESCAR"!!!!!!


Toamna se numara Crapii pe balta Moara Vlasiei 2

As incepe sa prezint, pe scurt, autorii morali ai acestei frumoase partide de pescuit - Razvan - adica eu si Mike Edwards, un economist si-un inginer, amandoi pasionati de pescuit si altfel baieti isteti cu facultati, apreciati (zic eu) pe unde lucram...


Fişiere ataşate:
527.jpg
527.jpg [ 15.91 KiB | Vizualizat de 17028 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 22:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Dar sa vorbim de pescuit...ca doar asta este important. Nici nu stiam ca suntem asa de norocosi. In 2007 am invatat multe dar parca nu-mi venea sa cred ce s-a intamplat atunci. Sa nu mai lungim suspansul.....si sa incep povestea.
Il sun pe Mike si stabilim ca Sambata, 08.09.2007 sa mergem la Moara Vlasiei sa facem o partida de pescuit, MV2 cum ne place noua sa spunem. O partdida de 10 ore de dimineata pana seara. Inca eram incinsi de o partida de pescuit pe Tancabesti 1 unde am scos ceva crapi din apa pentru sedinta foto. Era cam inorat afara dar pasiunea pentru pescuit te impinge dincolo de limite si daca ploua ce ....nu ar fi fost prima oara .

Ajungem la balta Sambata, pe la 4 dimineata. Vroiam sa stam pe locul nostru, undeva la inceputul baltii si daca nu ajungeam de dimineata nu mai gaseam locul liber. In cap aveam o mie de ganduri, pregatisem nada de seara, nu ceva complicat ceva porumb fier, canepa, o nada din comert, pelete si cam atat. Pentru ac boiles squid &octopus, am pus cate 6-7 amestecate solubile si tari pe fir solubil le legasem ca o coronita. Am umplut cateva borcane cu aceste boiles-uri legate pe fir solubil...nu vroiam sa stau pe balta sa ma chinui.

Uite asa arata reteta succesului pentru noi (foto 1). Chiar daca poza asta este din luna Mai cand era cald afara....insa am pastrat reteta ....

In fine, am ajuns la locul nostru, am platit taxa, ne-am instalat si am inceput sa plantam lansetele cu navo-modelul nostru D2 R2  � o barcuta facuta de un tip din Galati, fiabila si extrem de utila (o avem de ceva timp si nu a facut probleme deosebite pana acum).

Le-am plantat aproape de malul celalat o zona cu ceva stuf, zona la care pescarii nu prea au acces. (poza este tot din primavara- dar locul in care am pescuit este acelasi) In dreapta stiam foarte bine ca este o zona plina de agatatori, dar nu vroiam sa riscam. Intr-o ora aveam 8 lansete gata de atac in apa (4 grupate pe portiunea cu stuf din stanga si 4 pe cel din dreapta), puse in zig zag de la 2-3 m de malul celalat la 5 - 10 sau chiar 15 m de mal. Stiam ca cel mai mare crap prins pe balta a fost undeva la 16 kg prins de un bun amic de-al nostrum - Dan Marinita, undeva in primavara. Oricum in ziua aceea tinta noastra era pestele mare.


Fişiere ataşate:
image007.jpg
image007.jpg [ 12.52 KiB | Vizualizat de 17025 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 22:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Aveam cate doua boiles-uri pe firul de par si inca o coronita de 7-8 legate pe fir solubil si prinse de ac.
Pe balta era si Dan impreuna cu baiatul lui, undeva in stanga noastra, prinsesera destul de bine toata noaptea, erau veniti cu o zi inainte. Semne bune anul are....:)
Asteptam...si vine prima trasatura....ora 9.53. Dupa un dril frumos de cca. 10 minute primul crap de aproape 8 kg este pe mal. Intarziase putin la sedinta foto, ........ dar inca eram departe de ceea ce avea sa se intample...........

Fişiere ataşate:
image008.jpg
image008.jpg [ 11.07 KiB | Vizualizat de 17024 ori ]
Fişiere ataşate:
image009.jpg
image009.jpg [ 7.69 KiB | Vizualizat de 17024 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 22:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Il fotografiem, si il eliberam.......dute..dute si spunei si fratelui tau sa vina....
Plantam din nou...si vine si fratele si varul sau si mama lui, toti intre 8 si 10 kg. Pe mine ma bufnea rasul si nu stiam ce sa mai cred. Oare ce gresisem la nada aia...?!!!.Mike fierbea...cand punea el mana pe lanseta 5-6 kg, la mine intre 8 si 10 kg.



Fişiere ataşate:
image010.jpg
image010.jpg [ 9.26 KiB | Vizualizat de 17023 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 22:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Cel din stanga este prins tot de mine , dar fotografia este cu Mike Edwards (nu stiu ce face dar la el ies mai bine pestii fotogrfiati).

Lasa ii spun eu ca tu o sa-l prinzi pe ala mare.....

Trageau in reprize...au fost momente cand eram cu aproape toate lansetele pe mal. Un tip de langa noi isi arunca fesul si ne spune... Cei faceti mai ?!!!..ca noi am platit 80 RON si nu plecam cu nimic acasa si voi prindeti unul dupa altul ii fotografiati si le dati drumul....E domle....imi rad eu in barba si-mi spun in sinea mea....pana o sa intelegi de ce le dam drumul si nu ii gatim pe tigaie trebuie sa mai curga multa apa pe aici prin Moara Vlasiei.



Fişiere ataşate:
image011.jpg
image011.jpg [ 15.36 KiB | Vizualizat de 17022 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 22:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Ora 13:02 si unul de 10 kg a sosit pe mal, prins evident de mine.... Asta ma chinuit ceva, era din acela mai sui si plin de vlaga...luase fir din larg si parca nu vroia sa se opreasca...dar a iesit bine in poza.



Fişiere ataşate:
image012.jpg
image012.jpg [ 13.96 KiB | Vizualizat de 17020 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 22:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Ora 13:24 si inca unul de 7-8 kg este pe salteaua noastra. Eu unul aveam deja plinul facut...Mike nu prea....dar il consolam...Adevarul este ca trasese foarte bine la lansetele din stanga...iar la cele 4 din dreapta doar sporadic pana acum...

Si incepe spectacolul Ce credeati ca asta a fost tot !?.......Eu asa am crezut, eram cu plinul facut pentru ziua aceea....

Dar sa continuam...



Fişiere ataşate:
image013.jpg
image013.jpg [ 23.6 KiB | Vizualizat de 17019 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 22:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Eram inca preocupati cu plantarea uneia dintre lansetele proaspat vinovate pentru scoaterea unui crap...cand !!!.....pleaca una din lansetele din dreapta...da pleaca nene..Mike alearga si inteapa puternic...cred ca deja avea tone de adrenalina in sange...Dupa cum se curbeaza lanseta cred ca este maricel...Opaaa.. 12 kg zic eu in gandul meu...
Pleaca putin in stanga..apoi in dreapta...in sfarsit dupa 10-15 minute de dans acvatic il scoatem pe mal...E mare frate...Il cantarim, are 14 kg....Din pacate nu i-am mai facut si poza...singura imagine cu el este aceasta alaturata...si o sa vedeti de ce......



Fişiere ataşate:
image014.jpg
image014.jpg [ 34.58 KiB | Vizualizat de 17018 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INTIMPLARI TRAITE PE MV2,POVESTITE DE PESCARI
MesajScris: 06 Feb 2011, 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2011, 02:28
Mesaje: 1583
Era ora 14.20 cand am facut fotografia. Oricum gagiul era tare, pagubise cativa pescari de caras... (vezi momitorul si carligul agatat de buza care nu sunt ale noastre), dar cu noi nu i-a mers. Eram preocupati sa-l cantarim ...l-am bagat intr-un sac pentru crap si....minune nene..pleaca alta lanseta din dreapta...intai timid...ridicase swinger-ul putin..Ii zic lui Mike lasa-l ..hai sa terminam cu asta....aproape ca nu ma mai interesa alta captura, asta de 14 kg era suficient pentru acea zi. Dar nu ...ca trage si trage mai tare decat primul, se aude frana slabita cum paraie..... Mike alearga ....si inteapa...si incepe din nou sa danseze cu pestele prin apa...trage de el...si este mai mare decat primul..se simte in lanseta....Cand se apropie de mal....parca este un bolovan...nu reuseste sa-l scoata spre suprafata...............nu vrea...Coboara de pe mal in apa si face o greseala...ca nu mai are inaltimea necesara si nu poate sa controleze drilul...iar eu nu pot sa intru in apa ca nu am cizme si apa nu este chiar calda....
Si eu si Dan Marinita strigam la el sa urce inapoi pe mal...adevarul este ca era obosit de baiatul de mai devreme.. (mai tarziu mi-a marturisit ca mai avea putin si-mi dadea lanseta mie....va dati seama )
...Urca inapoi pe mal....dar domnul crap face volte si ii vad capul...asta chiar e mare...mai mare ca ala de 14 kg.... Il scoatem pe mal in cele din urma. Pentru mine era imens, cel mai mare crap prins de noi pana atunci....16.5 kg.
Am facut si eu fotografie cu el ca nu am rezistat . Ora capturii 14:52 ... Cu cel de 14 kg nu am mai facut poze, l-am eliberat uitasem ca el nu trecuse prin sedinta foto...deh asta a fost mai mare........


Fişiere ataşate:
image015.jpg
image015.jpg [ 43.24 KiB | Vizualizat de 17016 ori ]

_________________
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL - Translation/Traducere: phpBB România